Peter Mills to kandydat na strażaka. Podąża za śladami swojego ojca. Mills jest zdeterminowany do tego, by być najlepszym stażakiem. Jedank przez swoją porywczość Cheff Boden (więcej o nim w wpisie „Zdeterminowany w obronie remizy” ) nie ma do niego zaufania. Między nami, to mnie również trochę irytuje ta postać. Na filmie dowódca wozu porucznik Severide wysyła go do ewakuacji osoby poszkodowanej, znajdującej się w kominie. Mills staje na wysokości zadania i wykonuje zadanie prawidłowo, co dodaje mu pewności siebie, oraz wzbudza zaufanie całego zespołu. To prawda, akcja zakończona sukcesem jest budująca i daje dużo satysfakcji.

Na czym wisi Mills ?

Mills podczas działań wykorzystuje techniki linowe. Ten rodzaj czynności jest dla mnie szczególnie interesujący. W Jednostce, w której służę, istnieje Grupa Ratownictwa Wysokościowego, której jestem członkiem. Ratownictwo wysokościowe składa się z setek małych drobiazgów w ekwipunku i sprzęcie strażaka. Jeśli dobrze nie zadbasz o właściwe przygotowanie sprzętu, to nie dotrzesz do poszkodowanego, lub dojdzie do poważnego w skutkach wypadku. Niezbędnymi elementami wyposażenia w ratownictwie wysokościowym są liny składające się z rdzenia i oplotu. Charakteryzują się niewielką rozciągliwością, ale ze zdolnością do ograniczenia siły uderzenia w wyniku upadku. Na filmie Mills posiada uprząż, do której wpina linę. Posiada ona liczne miejsca do przypięcia potrzebnego ekwipunku np. karabinków – to jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego o dużej wytrzymałości mechanicznej. Kiedy sytuacja wymaga opuszczania ratownika do poszkodowanego znajdującego się w kominie lub w studni, pomocnym okaże się trójnóg ewakuacyjny. Tu zastosowano drabinę, aby na jednym szczeblu zamontować odpowiedni układ ratowniczy. Ratownik znajdujący się na dnie ewakuuje poszkodowanego przy pomocy taśmy, wykonanej z wytrzymałego poliamidu, założonej w odpowiedni sposób za ramiona.

Akcje z wykorzystaniem technik linowych, to zwykle akcje prowadzone w miejscach trudno dostępnych. Wymagają dużej prezycji. Liczy się również sprawność, technika i komunikacja w zespole. Ratownicy przez całą akcje utrzymują kontakt, rozmawiają ze sobą i wymieniają się informacjami. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się o czym jest rozmowa, poniżej pełna transkrypcja z prowadzonej ewakuacji oraz kilka ciekawych wyrażeń.

-Make sure – Upewnij się. 

-Get that webbing around him – Załóż mu uprząż.

-We’re almost there – Prawie jesteśmy na miejscu.

-Hold him right there – Przytrzymaj go tutaj.