W czasie, gdy turyści i mieszkańcy Ameryki świetnie bawią się w sezonie letnim, wypoczywając na malowniczych wybrzeżach, w głąb kraju czuwają Oni. Kiedy Straż Pożarna w Stanach Zjednoczonych walczy z tysiącami wypadków, niebezpiecznych zdarzeń w miastach, na terenach leśnych działają Oni.
O kim mowa? O najbardziej wyselekcjonowanych Strażakach w Stanach Zjednoczonych, których podziwiam i chętnie wybrałbym się na służbę razem z nimi…

Istnieje w Ameryce „jednostka specjalna” w zakresie zwalczania pożarów przy wykorzystaniu skoków spadochronowych. Brzmi ciekawie? Ci strażacy to tzw. smokejumpersi. Łączą oni skoki spadochronowe i walkę z pożarami, skacząc z samolotów w niedostępne dojazdowo obszary. Muszą mieć szczególne umiejętności, aby odnieść sukces w ekstremalnych warunkach. Podczas skoku, wiatr może napędzać spadochrony tak, że współrzędne lądowania są prawie niemożliwe do przewidzenia.  Gdy tylko wylądują, zaczyna się brudna robota. Samotnie walczą z pożarem rozciągającym się na setki hektarów.

Smokejumpersi to siły wstępnego reagowania na pożary lasów, umiejscowionych w odległych obszarach Ameryki. Narzędzia, żywność i woda opuszczane są spadochronami dla strażaków po ich wylądowaniu. Każdy z nich będzie samowystarczalny przez około 48 godzin.
Smokejumpersi tworzą specjalną jednostką gaśniczą. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ta praca jest intensywna. Często obejmuje długie okresy (nawet i do dwóch tygodni), a dym, wysoka temperatura, krótkie dostawy żywności i wody, zostawiają swój ślad na zdrowiu. Często spadochron może zahaczyć o drzewa. Utrudnia to wyładunek sprzętu wśród drzew w lesie. Jeśli spadochron zawiesi się na szczycie drzewa, smokejumpersi nie mają innego wyjścia niż wspinać się, aby dostać się do ich wiszącego sprzętu.
Marzy Ci się ta robota?
By zostać smokejumperem, potrzebujesz przynajmniej jednego sezonu działań gaśniczych na obszarach leśnych i minimum roku doświadczenia w zawodzie strażaka, aby udowodnić, że posiadasz umiejętności w posługiwaniu się sprzętem. Do jednostki dostaje się osoba, która pracowała w obszarze np. rolnictwa, lub prowadziła działania związane z ochroną przeciwpożarową. Ważna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Wymagania dotyczące sprawności fizycznej w Forest Servise są duże. Wszyscy kandydaci są zobowiązani do zaliczenia standardowego testu fizycznego w pierwszym dniu szkolenia. Kandydaci muszą również wykonać 7 podciągnięć na drążku, 45 przysiadów, 25 pompek i 1,5 mili biegu w mniej niż 11 minut
(a niektóre bazy położone są na wysokości do 5000 stóp). Test odbywa się w jednym czasie
z pięciominutowymi przerwami między poszczególnymi ćwiczeniami. Poza podstawowymi wymaganiami fizycznymi trwa ciągłe szkolenie. Ponieważ lądowanie po skoku jest nieprzewidywalne, konieczne są ćwiczenia w każdej sytuacji. Smokejumpingowe bazy mają symulatory, które podnoszą stażystów
i upuszczają ich na różnych prędkościach (do 10 mph), dzięki czemu mogą nauczyć się lądować prawidłowo.
Nawet jeśli Twój styl życia pasuje do tego zawodu to aby dostać się do jednostki, trzeba zmierzyć się
z dużą konkurencją. Od 2011r. W Stanach Zjednoczonych było tylko 470 smokejumpersów
i 90 baz. Smokejumping jest sezonowy, trwa od maja do października każdego roku.
Należy pamiętać, że istnieją również wymagania i ograniczenia dotyczące wymiarów ciała.

Smokejumpersi muszą znajdować się między 150 cm a 180 cm wzrostu i między 54 a 91 kg bez ubrania.

To jak, gotowy?