Nomenklatura samochodów pożarniczy zawsze powiązana jest ze sprzętem, który przewozi ze sobą. W krajach angielskojęzycznych samochody pożarnicze to- Fire vehciles. Podstawowy samochód pożarniczym w języku angielskim w ogólnym znaczeniu to Fire Engine. Ta nazwa, często zamiennie jest używana, ze słowem –Fire truck. Mylnie, bo w rzeczywistości te dwa wyrażenia różnią się od siebie znaczeniem i przeznaczeniem. Sami się przekonajcie.

-Fire Engine -to wóz strażacki, który zazwyczaj jest pierwszym pojazdem na miejscu zdarzenia. Jest wyposażony w podstawowy sprzęt gaśniczo-ratowniczy. Może równie transportować drabiny przenośne.

Fire Truck– to z kolei duży wóz strażacki wyposażony m.in. w hydraulicznie drabinę oraz pełny zestaw drabin przenośnych o różnych typach i długości. Transportuje również strażaków, sprzęt ratunkowy i narzędzia do miejsca zdarzenia. Termin częściej wykorzystywany w amerykańskiej Straży Pożarnej.

Istnieje jeszcze bardzo duża lista specjalistycznych nazw samochodów pożarniczych. Często nazwy używane w Europie nieznacznie różnią się od tych w Ameryce. Wymienię tylką parę rodzajów, używanych na naszym kontynencie.

Turntable ladder (TL) – Drabina obrotowa-jest to drabina teleskopowa, która wciąż może być używana do ratownictwa oraz do gaszenia pożarów z wysokości.
Rescue Tender- (RT)- to samochód pożarniczy,który przewozi ciężki sprzęt do ratownictwa drogowego oraz hydrauliczny dźwig do przenoszeni ciężkich elementów (HDS).
Water Carrier– (WrC)- to cysterna, która służy do dostarczania ogromnych ilości wody do miejsc, gdzie występuje problem z punktem czerpania wody.

Dla zainteresowanych tematem, podam jeszcze nazewnictwo używane w Niemczech. Tam ogólna nazwa samochódu pożarniczego to Feuerwehrauto. Poniżej różne typu i rodzaje wozów strażackich:

Einsatzleitwagen ELW) – operacyjny dla dowódców.
Tanklöschfahrzeuge (TLF) – Samochód gaśniczy z pojemność zbiornika od 2500 do 5000 litrów wody.
Drehleiter mit Korb DLK ) – samochód drabina do 30 metrów.
Löschgruppenfahrzeug LF) – to samochód gaśniczo-ratowniczy. Jest wyposażony zarówno w armaturę wodną jak i sprzęt ratownictwa technicznego.
-Rüstwagen (RW) – posiada sprzęt do wszelkiego rodzaju pomocy technicznej z zainstalowana wyciągarką o mocy do 5 ton.
Gerätewagen (GW) – takie samochody służą głównie do transportu sprzętu. Do towarów niebezpiecznych (GW-G), na przykład, jest przeznaczony do stosowania z substancjami niebezpiecznymi. Samochód logistyczny wężowy (GW-L2) posiada 2000 metrów węży B na pokładzie.
Ein Rettungswagen (RTW) – karetka pogotowia służąca do transportu, stacjonująca w remizie.

Jeśli podoba ci sie cykl takich językowych ciekawostek, zostaw komentarz pod wpisem.

 

źródło: https://www.portlandoregon.gov/fire/article/275933

 

„>